4. Festiwal Muzyki Filmowej

Stowarzyszenie Pro Musica Mundi już po raz czwarty ma przyjemność zaprosić Państwa na Festiwal Muzyki Filmowej, który odbędzie się w dniach 19-22 maja w hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Chór Pro Musica Mundi wraz z Sinfoniettą Cracovią wystąpią tym razem pod dyrekcją, odwiedzającego po raz pierwszy Polskę, Joe Hisaishi'ego. Zaprezentowana zostanie muzyka do takich arcydzieł, jak Spirited Away, Ruchomy Zamek Hauru, Księżniczka Mononoke, Laputa - podniebny zamek, czy Nausicaä z Doliny Wiatru.

 

  Joe Hisaishi to japoński kompozytor, producent, aranżer i muzyk. Twórca ponad 100 ścieżek filmowych i albumów. Wyreżyserował film Quartet, nazwany pierwszym japońskim filmem muzycznym z prawdziwego zdarzenia. Jako uznany pianista nagrywał m.in. z Filharmonią Londyńską i włoską Citta di Ferara Orchestra. Joe Hisaishi to John Williams Orientu. To kompozytor, który może pochwalić się współpracą z takimi reżyserami jak Takeshi Kitano czy Hayao Miyazaki. A więc z jednej strony mamy kino gangsterskie traktujące o Jakuzie, a z drugiej kino familijne i anime. Joe Hisaishi zachwyca zróżnicowaniem swoich prac i muzyczną erudycją. Pisze jazz, blues, pop, ale tworzy także potężne symfoniczne partytury. Zwłaszcza te ostatnie zjednały mu rzesze fanów na całym świecie – wystarczy wspomnieć takie dzieła jak Księżniczka Mononoke czy Spirited Away. Styl Hisaishiego to przejrzyste, naturalne tematy, na podstawie których budowane są całe ścieżki dźwiękowe. Bardzo ciekawy jest także stosunek kompozytora do fortepianu. Instrument ten pojawia się niemal na wszystkich jego ścieżkach dźwiękowych. Sam kompozytor jest wytrawnym pianistą, który miał okazję koncertować w najznamienitszych salach koncertowych świata. Zawsze wykonuje partie fortepianowe na swoich soundtrackach osobiście. Nieustannie podróżuje po Azji ze swoim zespołem zachwycając coraz to nowymi pomysłami na publiczne występy i promując swoją muzykę. Niedawno zorganizował gigantyczny koncert na kilkusetosobową orkiestrę i chór z okazji 20 lat jego współpracy ze studiem Ghibli – tworzącym najpopularniejsze filmy anime (Spirited Away, Ruchomy zamek Hauru).

              Źródło: http://www.fmf.fm/

 

Podczas koncertu na blisko 250 wykonawców zaprezentowane zostaną legendarne produkcje japońskiego studia i twórczość, będąca wynikiem współpracy Joe Hisaishiego z Hayao Miyazakim, w tym debiutancka Nausicaä z Doliny Wiatru, kultowa Księżniczka Mononoke, Ruchomy Zamek Hauru, i wreszcie oskarowe Spirited Away: W krainie bogów. Filmy te zyskały wielu fanów, nie tylko wśród miłośników anime. W ciągu kilku lat urosły do rangi kultowych, a Spirited Away wymieniany jest, obok Akiry czy Ghost in the Shell, jako jeden z najważniejszych i najdoskonalszych filmów w historii gatunku. Film doceniony został również przez krytyków oraz Amerykańską Akademię Filmową, która w 2003 roku uznała go za najlepszy film animowany.

              Źródło: http://www.fmf.fm/

 

 

plakat4FMF