Perły Kameralistyki Polskiej

kogutki

Jesienne wieczory najlepiej spędza się pod kocem z kubkiem gorącego kakao. Pro Musica Mundi proponuje tym razem odmienne rozwiązanie.

28 października w Londynie odbędzie się koncert w ramach projektu Perły kameralistyki polskiej.  Zakłada on przedstawienie londyńskim (i nie tylko) melomanom, w czasie sprawowania przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, utworów kameralnych kompozytorów polskich w wykonaniu artystów rozpoznawanych i uznanych na międzynarodowych scenach. Zapraszamy serdecznie!

 

Program koncertu skonstruowany został tak, by przedstawić słuchaczom wybór znaczących dla historii muzyki polskiej, ale również uznanych na scenach koncertowych całego świata utworów. Jedna z części koncertu poświęcona będzie w całości twórczości Karola Szymanowskiego. Zostanie zaprezentowany także kwintet fortepianowy Juliusza Zarębskiego, jeden z najpiękniejszych w literaturze muzycznej.

W programie znajduje się także utwór twórcy zagranicznego, dla którego kultura polska jest ważnym źródłem inspiracji: specjalnie na potrzeby projektu powstanie transkrypcja utworu Roxanny Panufnik - kompozytorki brytyjskiej o korzeniach polskich (Roxanna Panufnik jest córką Andrzeja Panufnika).

Koncert odbędzie się w dzień po 20. rocznicy śmierci Andrzeja Panufnika, która mija 27 października. Organizatorzy i artyści dedykują koncert Jego pamięci.

 

 

Miejsce i czas

 

Data: 28 październik 2011 godz. 19:30

Miejsce: Cadogan Hall 5 Sloane Terrace, Londyn SW1X9DQ

 

Program

 

Lecioły zórazie

U jeziorecka

Ściani dumbek

Wysła burzycka

Leć głosie po rosie

Bzicem kunia

Moderato dolce e tranquillo

Vivace, scherzando

Lento

Wersja na kwintet fortepianowy i głos (2011)

Prawykonanie: 30 kwiecień 1885

Allegro

Adagio

Scherzo

Finale

Wykonawcy

 


Śpiewająca sopranem solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, znana i uznana na scenach operowych całego świata. Wszechstronność zainteresowań Olgi Pasiecznik potwierdza jej różnorodny repertuar. Oprócz ról operowych chętnie wykonuje utwory koncertowe dawne oraz dzieła kompozytorów współczesnych. Jednym z jej sztandarowych repertuarów są recitale z pieśniami. Nagranie Pieśni Kurpiowskich Karola Szymanowskiego z 1997 roku przyniosło artystce nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej – Fryderyk.

 

Amerykański pianista rezydujący w Krakowie oraz w Londynie, gdzie jest wykładowcą w Royal College of Music. Artysta od lat propaguje kulturę polską, koncertując z repertuarem chopinowskim (jest zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego z 1990 roku). Gra z najlepszymi orkiestrami, jak choćby Hallé Orchestra, the BBC Symphony Orchestra, the Berlin Symphony Orchestra. Bardzo dobrze odnajduje się na polu kameralistyki. Wśród zespołów, z którymi współpracował są kwartety Balcea, Tokyo, Endellion, Vogler i wiele innych. W 2006 roku w kategorii Muzyka Kameralna otrzymał wraz z zespołem Piazzoforte nagrodę PAF - Fryderyk za nagranie utworów Astora Piazzolli.

 

 

(Andriej Bielow vln I, Grzegorz Kotów vln II, Vladimir Mytyka vla, Marcin Sieniawski vlc) – założony w 1995 roku jest dzisiaj jednym z najlepiej rozpoznawalnych zespołów kameralnych młodej generacji. Grę kwartetu charakteryzuje idealna harmonia intelektu oraz emocji. Zespół nieustannie potwierdza swoją klasę zdobywając nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach i festiwalach (w tym pierwsze nagrody na 'Premio Vittorio Gui' we Florencji, czy na hanoverskim 'In Memoriam Dimitri Schostakowitsch'). W roku 2007 Szymanowski Quartet został uhonorowany przez polski rząd medalem za zasługi w promowaniu kultury polskiej.

 

 

 

Bilety

 

25£, 20£, 15£

 

Możliwość nabycia

 

telefonicznie:  020 7730 4500
on-line: www.cadoganhall.com
osobiście: Cadogan Hall, 5 Sloane Tarrace, Londyn

Przy zakupie drogą internetową lub telefoniczną doliczana jest opłata 2,

 

Mecenasi i Partnerzy projektu

logotypy_londyn

Organizator

 
 
Dofinansowano ze środków Polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
 
Project cofinanced by the Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland