Cracovia Sacra - Misa Flamenca

cracovia sacra, misa flamenca, flamencoKolejna Noc Cracovia Sacra przed nami!

W dniach 14-15 sierpnia krakowskie kościoły otworzą swe podwoje dla zwiedzających. Będzie można oglądać skarbce i zabytkowe archiwalia, na codzień ukryte w zakonnych skarbcach. Cracovia Sacra to także niezliczona ilość wydarzeń muzycznych. Jak co roku tak i w tej edycji Pro Musica Mundi ma do zaproponowania wyjątkowy koncert!

 

Dzieło wyjątkowe stworzone przez braci Curro i Carlosa Piňana - śpiewaka i gitarzystę - wywodzących się z rodziny o wielkich tradycjach związanych z flamenco. W sakralnym utworze ukazana została mieszanka hiszpańskiego dziedzictwa flamenco w połączeniu z tekstami liturgicznymi. Możemy w niej dostrzec odwołanie się do dziedzictwa flamenco - przywołanie modlitw arabskich i psalmów chrześcijańskich - łączących się w jedną modlitwę do Boga. Zestawienie obok siebie melodii i rytmu w swobodnym śpiewie, przywołuje nam źródła gatunku flamenco hinduskie ragi, zawodzący śpiew muezina, melodyjny chorał gregoriański czy żydowską harmonię.

 

Już raz mogliśmy usłyszeć Misa w 2009 roku podczas Nuevo Mundo Festival

 

 

W tym roku artysci wracają do Krakowa, aby po raz kolejny zachwycić publiczność tą niezwykłą wielokultuową prezentacją. Carlos, Curro, Miguel i Armando zagrają jak i w 2009 roku w towarzystwie kwientetu Piazzoforte w składzie: Paweł Wajrak, Maciej Lulek (vln), Ryszard Sneka (vla) Franciszek Pall (vcl) Grzegorz Frankowski (cb).

 

Zapraszamy! Wstęp wolny!