Tournée koncertowe Kantorei Sankt Barbara i Jerusalem Baroque Orchestra Izrael 2008

Opis projektu


Chór Kantorei Sankt Barbara wrócił z trasy koncertowej po Izraelu.

Kantorei Sankt BarbaraW terminie 25 grudnia 2008 do 4 stycznia 2009 krakowski zespół Kantorei Sankt Barbara z towarzyszeniem izraelskiej The Jerusalem Baroque Orchestra  koncertował na ziemi izraelskiej.
W ciągu niespełna 10 dni podróży Kantorzy dali 3 koncerty wokalno-instrumentalne wykonując Mszę g-moll „luterańską”  BWV 235 J.S. Bacha i Completorium G.G. Gorczyckiego, a także trzykrotnie prezentowali wokalny program a cappella z polską muzyką od XIV – XXI wieku i oryginalnymi opracowaniami polskiego repertuaru bożonarodzeniowego. Koncerty, które odbyły się w Jerozolimie, Haifie, kibbutzach Sde Boker i Kfar Hachoresh oraz w Tel Awiwie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Polska muzyka wykonywana wespół z artystami izraelskimi oraz polskimi – Jolanta Kowalska (sopran) i Agnieszka Monasterska (alt) pod batutą maestro Davida Shemera okazała się być niezwykle nośna. Publiczność żywo reagowała na propozycje muzyków, którzy niejednokrotnie kłaniali się dziękując z duży aplauz.
Niezwykle ciepło przyjęte również zostały koncerty a cappella pod dyrekcją Wiesława Delimata. Wybór polskiej muzyki wokalnej z okresów od średniowiecza (pieśń Bogurodzica, psalmy M. Gomółki)  po współczesność (utwory J. Świdra, A. Koszewskiego, H. M. Góreckiego)  i dodatkowo kilkanaście, niezwykle żywych opracowań polskich kolęd zaszczepiły w słuchaczach ciekawość i radość słuchania.
Dzięki takim podróżom polscy artyści, występując jako prawdziwi ambasadorzy polskiej kultury starają się zmieniać i poszerzać świadomość odbiorców i słuchaczy o Polsce i jej zdobyczach w kontekście historii dawnej i współczesnej.

Trasa koncertowa Kantorei Sankt Barbara z Jerusalem Baroque Orchestra odbywała się w ramach obchodów Sezonu Polskiego w Izraelu 2008-2009 organizowanego przez Instytut im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytut Polski w Tel Awiwie, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncerty KSB były na żywo relacjonowane w polskiej prasie:


ZAPOWIEDZI

 

 Trasa koncertowa po Izraelu :: Gazeta Wyborcza 25.11.2008 Trasa koncertowa po Izraelu :: Dziennik Polski 22.12.2008

 

 

RECENZJE

 

Trasa koncertowa po Izraelu :: Dziennik Polski 29.12.2008 Trasa koncertowa po Izraelu :: Dziennik Polski 2.01.2008 Trasa koncertowa po Izraelu :: The Jerusalem Post 4.01.2008 Trasa koncertowa po Izraelu :: Dziennik Polski 6.01.2008 Trasa koncertowa po Izraelu :: Rzeczpospolita 7.01.2008

 

Wykonawcy

 

Jolanta KowalskaJolanta Kowalska – sopran; absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu A. Monasterskiej. Aktualnie studentka studiów podyplomowych w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Trzykrotna Stypendystka Ministra Kultury (2004/2005, 2005/2006, 2007/2008). Stypendystka Miasta Krakowa. Uczestniczyła w kursach T. Żylis-Gary, P. Esswooda, R. Karczykowskiego, B. Schlick, w Internationale Bachakademie Stuttgart H. Rillinga i w Seminarium Mistrzowskim festiwalu „Wratislavia Cantans”. Laureatka Nagrody specjalnej na XVIth International Johann Sebastian Bach Competition w Lipsku. Laureatka Nagród ogólnopolskich konkursów wokalnych.(II nagroda na Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, III nagroda na Konkursie im. Haliny Halskiej we Wrocławiu, wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie „Iuventus Canti” we Vrable, Słowacja) Współpracuje z Krakowską Operą Kameralną i śpiewa w Zespole Madrygalistów Capelli Cracoviensis. Koncertowała m.in. z E. Stefańską, R. Tesarowiczem, H. Rogers z P. Esswoodem i in.

Agnieszka MonasterskaAgnieszka Monasterska – mezzosopran; ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Barbary Walczyńskiej. Brała udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą, wykonując partie oratoryjne (Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Dni Muzyki Organowej, Oregon Bach Festival, Europäisches Musikfest Stuttgart, Seoul International Music Festival, Muzyka w Starym Krakowie). Dokonała szeregu nagrań archiwalnych z Orkiestrą i Chórem Polskiego Radia i TV w Krakowie. Od wielu lat jest członkiem zespołu Capella Cracoviensis. Jest równocześnie pedagogiem śpiewu w Akademii Muzycznej w Krakowie.

David NortmanDavid Nortman – tenor, uczył się gry na skrzypcach i teorii muzyki w Jerozolimie. W wieku 13 lat przeprowadził się do Toronto, gdzie zaczął śpiewć w chórach młodzieżowych, by później zająć się śpiewaniem zawodowo, studiując jednocześnie nauki przyrodnicze,  filizofię oraz medycynę naturopatyczną.

David specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, śpiewając jako chórzysta i solista z różnymi zespołami. Nagrał trzy płyty dla wytwórni Naxos. Występował pod batutą Andrew Parrotta, Sigiswald Kuijkena, Hermann Maxa, Bruno Weila, Frieder Berniusa, and Helmuth Rillinga, a jako solista z Taverner Consort oraz z Emmą Kirkby. Ostatnio wraz z izraelskim kwintetm wokalnym Profeti della Quinta, skupiającym się na wykonawstwie muzyki dawnej, nagrał kilka utworów Salomona Rossi.

Yonathan HaimoviczYonathan Haimovicz – bas/baryton. Ukończył studia na Akademii Muzycznej oraz Uniwersytacie Hebrajskim w Jeruzalem (u Mariny Levitt i Pniny Schwarts). Jest studentem ostatniego roku Uniwersytetu w Mainz (pod kierunkiem prof. Hansa Christopha Begemann'a). Studiował także u Thomasa Michaela Allen'a oraz Abbie Furmansky. Ma w swoim repertuarze kantaty, oratoria oraz liczne pieśni. Wykonywał partię ojca w Siedmiu Grzechach Głównych Kurta Weilla, występował w A Rat’s Laugh Elli Sherif w Cameri Theatre, w Thérčse Raquin Aharona Charlap'a, w oratorium Roberta Schumann'a Der Rose Pilgefahrt i w wielu innych. Jest stypendystą fundacji “America - Israel Cultural Foundation” na lata 2002-2005. W 2003 roku otrzymał stypendium programu “Ost-West”. W przyszłym roku wystąpi w partii Simona w  Gianni Schicchi Pucciniego w Mainz oraz Rudolstatdt.

The Jerusalem Baroque Orchestra The Jerusalem Baroque Orchestra - założona przez Davida Shemera w 1989 r. jest jedyną orkiestrą w Izraelu, która wykonuje muzykę barokową na instrumentach z epoki i w oparciu o historyczną praktykę wykonawczą. Zespół koncertuje regularnie w Izraelu uczestnicząc w czołowych festiwalach muzycznych, m. in.: Musica Sacra w Nazarecie, Liturgica, czy Abu-Gosh Festival. JBO koncertowała w Rosji, Finlandii, na Węgrzech, w Słowacji, w Czechach, Austrii W w Polsce i w Niemczech. Dokonała licznych nagrań dla izraelskiego radia i telewizji. Muzycy współpracują z najważniejszymi dyrygentami, solistami i interpretatorami muzyki baroku, takimi jak: James Bowman, Anthony Rooley, Michael Schneider, Andrew Parrott, Evelyn Tubb, Martin Root, Walter Reiter, Catherine Mackintosh i in. Aktywność JBO koncentruje się także na poszukiwaniach w dziedzinie żydowskiej muzyki baroku i na badaniach nad interpretacją tego mało znanego nurtu epoki. Orkiestra wykonała wiele współczesnych prawykonań dzieł skomponowanych w XVII i w XVIII w. przez mało znanych kompozytorów pochodzenia żydowskiego. W 2000 r. Orkiestra wzięła udział we współczesnej premierze największego oratorium hebrajskiego Ester skomponowanego przez C.G. Lidartiego. Dzieło to wykonano w ramach Israel Festival, pod batutą znakomitego Avnera Itai.
www.jerusalem-baroque.org.il

David Shemer – założyciel i dyrektor muzyczny Jerusalem Baroque Orchestra, członek The Jerusalem Consort. Jest profesorem w klasie klawesynu i muzyki dawnej w Jerusalem Academy of Music and Dance oraz w Jerusalem Early Music Workshop. Sztuki interpretacji barokowej uczył się w Londynie pod kierunkiem legendarnych znawców muzyki baroku: Jilla Seversa i Trevora Pinnocka. Koncertował i nagrywał w Izraelu, Europie i w USA nie tylko jako solista i kameralista, ale także jako dyrygent Jerusalem Baroque Orchestra. Jest doktorem sztuki na Uniwersytecie Stony Book w Nowym Jorku.

Kantorei Sankt BarbaraChór Kantorei Sankt Barbara powstał w 2000 r. Skład zespołu został wyłoniony z młodych wokalistów uczestniczących w projektach EuropaChorAkademie przy Johannes Gutenberg – Universität Mainz. Zespół koncentruje się przede wszystkim na wykonawstwie chóralnej muzyki a cappella oraz dzieł wokalno-instrumentalnych baroku. W repertuarze KSB można znaleźć kilkanaście kantat, cztery  msze tzw. luterańskie, Oster-Oratorium, Himmelsfahrt-Oratorium, Magnificat J. S. Bacha, Requiem W. A. Mozarta, dzieła J. Haydna – Te Deum, Schöpfung, Stabat Mater, C. Saint–Saënsa-Oratorio de Noël, L. Janačka – Otčenáš, współczesne kompozycje twórców polskich, niemieckich i austriackich i in. Działalność Kantorei to również międzynarodowa wymiana artystyczna  uczestnictwo w prestiżowych projektach m.in.: w 2000 r. KSB odbyli wielkie tourneé pod hasłem „Polska i Niemcy - Razem w sercu Europy" po Polsce (Festiwal Kraków 2000) i Niemczech (Hanower, EXPO 2000) z Te Deum K. Pendereckiego; w 2005r. w ramach II Festiwalu Misteria Paschalia chór został zaproszony do wykonania utworów z rękopisu Magnus Liber Organi z katedry Notre Dame w Paryżu wraz ze słynnym angielskim kwartetem wokalnym Orlando Consort, a także dokonał nagrania płytowego z kompozycją Przez tę ziemię przeszedł Pan Jana Kantego Pawluśkiewicza. Kantorzy  od 8 lat biorą czynny udział w wielkich projektach symfonicznych Europejskiej Akademii Chóralnej w Moguncji, z którą występowali w najważniejszych salach koncertowych Europy pod dyrekcją tak znakomitych mistrzów batuty jak V. Ashkenazy, M. Gielen, J. Cayers, S. Cambreling, G. Albrecht, J. Daus, E. Krivine i K. Penderecki P. Domingo. Zespół uczestniczył w wielu krajowych konkursach chóralnych zdobywając czołowe nagrody i wyróżnienia.  Na jubileusz 5-lecia chór wydał płytę Muzyka u św. Barbary, a także nagrał motet O Jesu Christ mein’s Lebens Licht z Kantaty BWV 118 b J.S. Bacha dla Polskiego Towarzystwa Bachowskiego. W styczniu 2008 roku KSB wraz z orkiestrą L’Estate Armonico oraz solistami z Niemiec, Hiszpanii i Polski wydali płytę pt: Georg Anton Benda - Gott ist die Liebe - kantaty kościelne. Przy tej okazji powstał cykl pn. Barok zapomniany – Barok żywy, który promował kantaty Bendy. N sezon koncertowy 2009/2010 KSB zaplanowali wykonania Pasji C.F.E. Bacha oraz mszy czeskiego kompozytora doby baroku Jana Dismasa Zelenki.
www.kantorei-krakow.pl.

Wiesław DelimatWiesław Delimat – dyrygent i organista, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów (J. Jargoń) oraz dyrygentury (J. Katlewicz). Uczestniczył w licznych mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma zespołami chóralnymi i orkiestrowymi m. in. z Capellą Cracoviensis, NOSPR-em, Chórem Polskiego Radia, EuropaChorAkademie i in. Koncertował w większości krajów europejskich, w Japonii i USA. W roku 2000 powołał do istnienia chór kameralny Kantorei Sankt Barbara oraz orkiestrę L’Estate Armonico, z którymi koncertuje nieprzerwanie od 8 lat, wykonując liczne dzieła wokalno-instrumentalne, w tym Magnificat i kilkanaście kantat J. S. Bacha, Requiem W. A. Mozarta, dzieła F. Schuberta i mistrzów XX wieku. Jako solista, kameralista i dyrygent dokonał licznych nagrań radiowych i płytowych. Jest adiunktem Papieskiej Akademii Teologicznej (organy, chóralistyka), dyrektorem Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia oraz kantorem kościoła św. Marka w Krakowie. W 2007 r. został odznaczony Orderem św. Sylwestra, przyznawanym przez Papieża osobom świeckim za ich wybitne zasługi dla Pontyfikatu i za krzewienie muzyki sakralnej. W 2008r. zdobył stopień doktora habilitowanego za pracę pt.: Georg Anton Benda – zapomniane kantaty kościelne ze zbiorów Sing Akademie zu Berlin. 

 

Daty koncertówTERMINY I MIEJSCA KONCERTÓW

 

25 grudnia 2008 – 4 stycznia 2009

27.12.08    20:30
Jerusalem, Auditorium YMCA, King David Street,

28.12.08    20:30
Kibbutz Sde Boker, Regional Council in the Negev Desert
"Festival Sounds in the Desert"

29.12.08    20:30
Tel-Aviv, Museum of Art, Reccanati Concert Hall
27 King Saul Boulevard

30.12.08      20:30
Haifa, Sankt John's Church, "Festival Feast of Feasts"
Downtown, Churi street 30. A-capella concert

01.01.09      20:30
Jerusalem, YMCA Auditorium, King David Street

03.01.09       16:30 - Nazareth, The Salesian Church, "Festival Musica Sacra"
 A-capella concert.

PROGRAM KONCERTÓW:

1. Koncerty  wokalno – instrumentalne z Jerusalem Baroque Orchestra:

Adam Jarzebski (1590- 1649) - Canzoni e Concerti a 2-4

1.Sentinella
2.Canzon  Seconda

Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1667-1734)  - Completorium  

1) Cum Invocarem
2) In te Domine speravi
3) Qui habitat in adiutorio
4) Ecce nunc benedicite
5) Te lucis ante terminum
6) In manus tuas
7) Nunc dimitis

Johann Sebastian Bach (1685-1750) Missa g-minor BWV 235

1) Kyrie eleison – chór
2) Gloria in excelsis Deo – chór
3) Gratias agimus tibi- Aria bas
4) Domine fili unigenite – Aria alt
5) Qui tollis peccata mundi- Aria tenor
6) Cum Sancto Spiritu – chór

Wykonawcy:


 

Jolanta Kowalska - sopran


Agnieszka Monasterska – alt


David Nortman – tenor


Jonathan Haimovitz – bas/baryton


 


Chór Kantorei Sankt Barbara


Jerusalem Baroque Orchestra


DAVID SHEMER – DYRYGENTKONCERTY A CAPPELLA

1) Lajos Bardos (1899-1986) – Cantemus
2) Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1667-1734) – Omni Die
3) Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1667-1734) – Tristes erant Apostoli
4) Mikołaj Gomółka (1535-1609) – Melodie na Psałterz Polski
 - psalm nr XXXIII Pana sercem wesołym wspomieńcie
 - psalm nr XLVII Kleszczmy rękoma
 - psalm nr XXXII Szczęśliwy komu grzechy odpuszczono
5) Gregorian chant - Bogurodzica
6) Andrzej Koszewski (1922) – Zdrowaś Królewno Wyborna
7) Romuald Twardowski (1930) – Alleluja
8) Feliks Nowowiejski (1877-1946) – Parce Domine
9) Józef Świder (1930) – Salve Regina
10) Anton Bruckner (1824-1896) – Tota pulchra es Maria
11) Henryk Mikołaj Górecki (1933) – Zdrowaś bądź Maryja
12) Stanisław Wiechowicz (1893 -1963) – Małe wariacje
13) Stanisław Wiechowicz  (1893 -1963) – Pragną ocki


KOLĘDY POLSKIE

1) Bóg się rodzi (arr. Włodzimierz Siedlik)
2) Lulajże Jezuniu (arr. Stefan Stuligrosz)
3) Niemowlątko na słomie – Maciej Małecki
4) Gdy śliczna Panna (arr. Henryk Jan Botor)
5) Do szopy hej pasterze  (arr. Henryk Jan Botor)
6) Przybieżeli do Betlejem  (arr. Henryk Jan Botor)
7) Pasterze mili (arr. Michał Obst)
8) Pospieszcie pastuszki  (arr. Henryk Jan Botor)