3. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, 20-22 maja 2010
Tan Dun w niezwykłym duecie z Leszkiem Możdżerem, monumentalny koncert złożony z największych przebojów muzycznych Shigeru Umebayashiego, twórcy muzyki do takich filmów jak Cesarzowa, Dom latających sztyletów i Spragnieni miłości i wreszcie Howard Shore w roli gościa specjalnego projekcji trzeciej części trylogii Władca Pierścieni - od 20 maja zapraszamy na 3. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Nie zabraknie spotkań w Akademii Festiwalowej w Rynku Głównym oraz specjalnego przeglądu filmowego w Kinie Pod Baranami. Sponsorem Strategicznym Festiwalu jest Tauron Polska Energia. Kreację reklamową festiwalu przygotowała agencja Grey – uznawana za jedną z najbardziej renomowanych agencji reklamowych w Polsce.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce i czwartym – poza Ubedą, Teneryfą i Gandawą - w Europie. Prezentuje nie tylko znakomite dzieła muzyczne, ale również filmy, do których powstały (dotychczas były to m.in.: Władca Pierścieni, SpiderMan, Matrix, Pachnidło, Wielki Błękit, Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok, i in.). Gości wybitnych reżyserów i cenionych kompozytorów muzyki filmowej (dotychczas zaproszenie na Festiwal przyjęli m.in.: Jan A.P. Kaczmarek, Tan Dun, Eric Serra, Reinhold Heill, Johny Klimek, Tom Tykwer, Diego Navarro).

Tegoroczna,trzecia już edycja Festiwalu, eksponuje z jednej strony wielkie produkcje chińskiego przemysłu kinematograficznego (Dom latających sztyletów, Hero, The Banquet, Cesarzowa), a z drugiej - intymne i liryczne kino japońskie (Spragnieni miłości, 2046, i in.). Zaproszenie do Krakow a przyjęli cenieni w świecie kompozytorzy: laureat Oscara Chińczyk Tan Dun, który zaprezentuje po raz pierwszy na świecie, przygotowany specjalnie dla festiwalu Hero Concerto oraz wielokrotnie nagrodzony za muzykę filmową Japończyk Shigeru Umebayashi, którego koncert poprowadzi jeden z najzdolniejszych kompozytorów młodego pokolenia, Brytyjczyk Benjamin Wallfisch.  W wielkim finale zabrzmi muzyka filmu Władca Pierścieni Powrót króla, a na widowni zasiądzie wyczekiwany długo w Krakowie Howard Shore - twórca muzyki do nieśmiertelnej trylogii Petera Jacksona.

W programie nie brakuje także atrakcji dla najmłodszych miłośników muzyki filmowej. W piątek (21 maja), w Kijów.Centrum odbędą się aż trzy koncerty adresowane do dzieci, prezentujące piosenki Alana Menkena ze słynnych produkcji Walta Disneya, m.in. Piękna i Bestia, Śpiąca Królewna, Pocahontas, Herkules czy najnowszej animacji wytwórni: Księżniczka i żaba. W roli solistów wystąpią młode gwiazdy polskiej rozrywki, m.in. Natalia Kukulska i Kuba Molęda.
 
Wśród wykonawców muzyki prezentowanej podczas Festiwalu Muzyki Filmowej jest  Chór Pro Musica Mundi. W tegorocznej edycji chór wystąpi z w 2 projektach: inaugurującym Festiwal koncercie pod dyrekcją chińskiego zdobywcy Oskara TAN DUNA. W programie: Youtube Internet Symphony „Eroica”, The Hero Concerto – światowa prapremiera, The Banquet Concerto; wśród wykonawców Leszek Możdżer - fortepian, LU SiQing - skrzypce, Lu Xiaozi - guqin oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia.

Drugim projektem realizowanym przez  Chór PMM wspólnie z orkiestrą Sinfonietta Cracovia i chórem chłopięcym Pueri Cantores Sancti Nicolai będzie trzecia, czyli ostatnia część trylogii Władca Pierścienia – Powrót Króla, z muzyką Howarda Shora. Muzyką LIVE do projekcji filmowej dyrygował będzie znany krakowskiej publiczności, szef artystyczny 21st Century Orchestra maestro Ludwig Wicki.