Wydarzenia jednorazowe
2. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie


fot. P. Książek
archiwum Krakowskiego Biura Festiwalowego 

II Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

 II Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic jest w całości dedykowany muzyce tworzonej na potrzeby obrazu. O wyjątkowości imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem filmowym. Program przedsięwzięcia stawia na różnorodność gatunkową: od przeglądowych retrospektyw i ekskluzywnych wykonawczo koncertów galowych, przez koncerty monograficzne wybranych i uznanych kompozytorów muzyki filmowej, skończywszy na masowych pokazach plenerowych na krakowskich Błoniach. Ogromnym powodzeniem publiczności cieszą się zwłaszcza monumentalne widowiska muzyczno – filmowe. Jest to zasługą zarówno śmiałości produkcyjnej, innowacyjności w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachu wykonawczego, poziomu artystycznego prezentowanych dzieł oraz ze względu na obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów.

Więcej…
 
Tournée koncertowe Kantorei Sankt Barbara i Jerusalem Baroque Orchestra Izrael 2008

Opis projektu


Chór Kantorei Sankt Barbara wrócił z trasy koncertowej po Izraelu.

Kantorei Sankt BarbaraW terminie 25 grudnia 2008 do 4 stycznia 2009 krakowski zespół Kantorei Sankt Barbara z towarzyszeniem izraelskiej The Jerusalem Baroque Orchestra  koncertował na ziemi izraelskiej.
W ciągu niespełna 10 dni podróży Kantorzy dali 3 koncerty wokalno-instrumentalne wykonując Mszę g-moll „luterańską”  BWV 235 J.S. Bacha i Completorium G.G. Gorczyckiego, a także trzykrotnie prezentowali wokalny program a cappella z polską muzyką od XIV – XXI wieku i oryginalnymi opracowaniami polskiego repertuaru bożonarodzeniowego. Koncerty, które odbyły się w Jerozolimie, Haifie, kibbutzach Sde Boker i Kfar Hachoresh oraz w Tel Awiwie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Polska muzyka wykonywana wespół z artystami izraelskimi oraz polskimi – Jolanta Kowalska (sopran) i Agnieszka Monasterska (alt) pod batutą maestro Davida Shemera okazała się być niezwykle nośna. Publiczność żywo reagowała na propozycje muzyków, którzy niejednokrotnie kłaniali się dziękując z duży aplauz.
Niezwykle ciepło przyjęte również zostały koncerty a cappella pod dyrekcją Wiesława Delimata. Wybór polskiej muzyki wokalnej z okresów od średniowiecza (pieśń Bogurodzica, psalmy M. Gomółki)  po współczesność (utwory J. Świdra, A. Koszewskiego, H. M. Góreckiego)  i dodatkowo kilkanaście, niezwykle żywych opracowań polskich kolęd zaszczepiły w słuchaczach ciekawość i radość słuchania.
Dzięki takim podróżom polscy artyści, występując jako prawdziwi ambasadorzy polskiej kultury starają się zmieniać i poszerzać świadomość odbiorców i słuchaczy o Polsce i jej zdobyczach w kontekście historii dawnej i współczesnej.

Trasa koncertowa Kantorei Sankt Barbara z Jerusalem Baroque Orchestra odbywała się w ramach obchodów Sezonu Polskiego w Izraelu 2008-2009 organizowanego przez Instytut im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytut Polski w Tel Awiwie, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncerty KSB były na żywo relacjonowane w polskiej prasie:

Więcej…
 
«PoczątekPoprzednia123NastępnaOstatnie»

Strona 3 z 3