Chór Kantorei Sankt Barbara wrócił z Izraela


Chór Kantorei Sankt Barbara wrócił z trasy koncertowej po Izraelu. W terminie 25 grudnia 2008 do 4 stycznia 2009 krakowski zespół Kantorei Sankt Barbara z towarzyszeniem izraelskiej The Jerusalem Baroque Orchestra  koncertował na ziemi izraelskiej. W ciągu niespełna 10 dni podróży Kantorzy dali 3 koncerty wokalno-instrumentalne wykonując Mszę g-moll „luterańską”  BWV 235 J.S. Bacha i Completorium G.G. Gorczyckiego, a także trzykrotnie prezentowali wokalny program a cappella z polską muzyką od XIV – XXI wieku i oryginalnymi opracowaniami polskiego repertuaru bożonarodzeniowego. Koncerty, które odbyły się w Jerozolimie, Haifie, kibbutzach Sde Boker i Kfar Hachoresh oraz w Tel Awiwie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Polska muzyka wykonywana wespół z artystami izraelskimi oraz polskimi – Jolanta Kowalska (sopran) i Agnieszka Monasterska (alt) pod batutą maestro Davida Shemera okazała się być niezwykle nośna. Publiczność żywo reagowała na propozycje muzyków, którzy niejednokrotnie kłaniali się dziękując z duży aplauz. Agnieszka Monasterska i Jolanta KowalskaNiezwykle ciepło przyjęte również zostały koncerty a cappella pod dyrekcją Wiesława Delimata. Wybór polskiej muzyki wokalnej z okresów od średniowiecza (pieśń Bogurodzica, psalmy M. Gomółki)  po współczesność (utwory J. Świdra, A. Koszewskiego, H. M. Góreckiego)  i dodatkowo kilkanaście, niezwykle żywych opracowań polskich kolęd zaszczepiły w słuchaczach ciekawość i radość słuchania.

Dzięki takim podróżom polscy artyści, występując jako prawdziwi ambasadorzy polskiej kultury starają się zmieniać i poszerzać świadomość odbiorców i słuchaczy o Polsce i jej zdobyczach w kontekście historii dawnej i współczesnej.

Trasa koncertowa Kantorei Sankt Barbara z Jerusalem Baroque Orchestra odbywała się w ramach obchodów Sezonu Polskiego w Izraelu 2008-2009 organizowanego przez Instytut im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytut Polski w Tel Awiwie, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncerty KSB były na żywo relacjonowane w polskiej prasie.


Dodaj komentarz