Koncert oktetu wokalnego Octava


Opis cyklu

W ramach cyklu koncertów muzycznych na 125.lecie koronacji fresku Matki Bożej Piaskowej, 9 sierpnia o godz. 20:00 w Klasztorze oo. Karmelitów na Piasku wystąpi znakomity ośmioosobowy skład wokalny z Krakowa – oktet OCTAVA.

Koncert wpisuje się w przygotowania do obchodów rocznicy koronacji fresku i w cykl wykonań karmelitańskich z udziałem krakowskich zespołów wokalno-instrumentalnych występujących tu z repertuarem maryjnym. W ten sposób organizatorzy: Pro Musica Mundi oraz Klasztor oo. Karmelitów trzewiczkowych na Piasku chcą podkreślić znaczenie miejsca i kultu, jakie nie mają sobie równych w historii i tradycji Krakowa. Zgodnie z ustnym przekazem kościół na Piasku ufundowany został przez Władysława Hermana. Związane z nim opowieści o cudownych uzdrowieniach, fiołkach, piasku, to istotne źródło opowieści o samym Krakowie. Rozwój kultu obrazu Matki Bożej na murze Piaskowego kościoła zaowocował budową gotyckiego kościoła. Legenda głosi, że sama Maryja Panna w cudowny sposób wskazała jego lokalizację, a później broniła tego miejsca przed nieszczęściami i kataklizmami. Przed freskiem dziękował za zwycięstwo pod Smoleńskiem król Zygmunt III, modlił się przed wyruszeniem na Wiedeń Jan III Sobieski, a ślub z Teodorą brał Jan Matejko. 8 września minie dokładnie 125 lat od koronacji fresku.

O koncercie

Zespół wokalny Oktava swym repertuarem zilustruje dzieje ponad pięciu wieków klasztoru, prezentując bogaty wybór repertuaru a capella oraz interpretując zabytki polskiej literatury muzycznej czasu renesansu i baroku.  W repertuarze utwory:
Bartłomieja Pękiela
Giovanniego Croce
Tomasa Luisa de Victoria
Claudio Monteverdiego
Mikołaja Zieleńskiego
Giovanniego Perluigi da Palestrina
Giovanniego Battista Cossettiego
Josquina des Prez
Felixa Mendelssohna
Orazzio Vecchiego
Wolfganga Amadeusa Mozarta
Clément Janequina

Sobota, 9 sierpnia 2008 r., godz. 20.00

WSTĘP WOLNY! 

Wykonawcy

Octava posiada w swoim repertuarze utwory niemalże wszystkich epok, począwszy od utworów z okresu muzyki średniowiecza aż po twórczość kompozytorów współczesnych. Założony w 2004 r. młody zespół szybko uzyskał wiodącą pozycję wśród polskich zespołów kameralnych, co potwierdzają liczne trofea krajowych i zagranicznych konkursów i festiwali.
Octava regularnie koncertuje w Polsce spotykając się z niezwykłym uznaniem publiczności i krytyków muzycznych. Zespół uczestniczył wielokrotnie w nagraniach cyklu koncertów „Mistrzowie i uczniowie” organizowanych przez Radio Kraków, występował podczas spektaklów w Teatrze Starym w Krakowie, a także brał udział w jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych – XXXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie na którym występowali wszyscy najważniejsi artyści sceny muzycznej świata tacy jak Emma Kirkby czy The Hilliard Ensamble. Zespół współtworzą Anna Cynk, Agnieszka Drabant, Magdalena Mazur, Łukasz Dulewicz, Marek Opaska, Bartłomiej Pollak, Marcin Wróbel oraz Zygmunt Magiera sprawujący jednocześnie funkcję kierownika artystycznego zespołu. Magiera od 2005 roku stale z zespołem Madrygalistów i Rorantystów Capellae Cracoviensis, z którymi wykonuje także partie solowe. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz osiągnięcia w nauce. Jest również laureatem I nagrody, oraz nagrody Prezesa Polskiego Radia na XII Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu Od października 2007 pełni funkcję dyrygenta Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego (najstarszego w Polsce chóru akademickiego).
 

Mecenasi i sponsorzy

mecensi i sposorzy koncertu kwartetu wokalnego Octava

Dodaj komentarz