Windsbacher Knabenchor


O koncertach

Windsbacher Knabenchor
oraz The Jerusalem Baroque Orchestra w Krakowie

Jerusalem Baroque Orchestra z Izraela to jedna z najbardziej znanych światowych orkiestr kameralnych wykonujących muzykę barokową na instrumentach dawnych. Wraz z jednym z najsłynniejszych chórów chłopięcych – Windsbacher Knabenchor z Niemiec – orkiestra przygotowuje wspólną trasę koncertową w Niemczech i w Polsce. Obydwa zespoły odwiedzą Kraków w wigilię święta 750-lecia lokacji Krakowa, tj. w dniach od 31 maja do 3 czerwca br.

Wspólny projekt młodych zawodowych muzyków z Izraela koncertujących wspólnie z 60 młodymi chłopcami w wieku od 10 – 19 lat – ma budować mosty przyjaźni i porozumienia narodów naznaczonych tragiczną historią Holocaustu. Wydarzenie wpisuje się w rok niemiecko – izraelski zainicjowany przez obydwa kraje dźwigające trudne dziedzictwo historii II Wojny Światowej, ale poprzez wspólną działalność kulturalną zmierzających do przyszłości wolnej od przemocy. Wraz z Orkiestrą i Chórem wystąpią: światowej sławy skrzypaczka: Kati Debretzeni, a także izraelski oboista Ofer Frenkel.

Windsbacher Knabenchor
Jerusalem Baroque Orchestra
31 maja 2007 godz. 20.00
Kościół św. Piotra i Pawła – Kraków, ul. Grodzka 54

Jerusalem Baroque Orchestra
2 czerwca 2007 godz. 19.30
Kościół św. Marcina , ul. Grodzka 58

Wykonawcy

Wykonawcy

» Windsbacher Knabenchor

» The Jerusalem Baroque Orchestra

Windsbacher - Chór

Windsbacher Knabenchor – najsłynniejszy na świecie chór chłopięcy. Znany dla czystości brzmienia i perfekcyjnych wykonań muzyki wokalnej od Renesansu, po współczesność. Chór daje rocznie ponad 60 koncertów, występując w Niemczech i poza ich granicami. W ten sposób lokuje się w ścisłej światowej czołówce zespołów tego typu i wymieniany jest przed najbardziej znanymi chłopięcymi chórami świata: Lipskim, Drezdeńskim, Wiedeńskim, Londyńskim. Zespół równie swobodnie wykonuje kameralną muzykę a cappella, jak wielkie formy oratoryjne, kantatowe i symfoniczne.


W imponującym repertuarze można odnaleźć kompozycje Gabrielego, J. des Préza, C. Monteverdiego, H. Schütza, A. Bertalego, J.S. Bacha, V. Miškinisa, S. Schorna, J. Hollenbecka, G.F. Haendla, W.A. Mozarta, J. Haydna, F. Mendelssohna Bartholdego, G. Mahlera, I. Strawinskiego i in.

Chór stanowi niespotykaną syntezę muzykalności, namiętności dla muzyki, wszechstronności, ale przede wszystkim perfekcji i szlachetności brzmienia. W swojej 60 – letniej historii jest jednym z najczęściej koncertujących zespołów chłopięcych. Współpracowali z nim legendarni dyrygenci: Sergiu Celibidache, Herbert von Karajan, Kent Nagano, zapraszały do wspólnych wykonań najlepsze zespoły orkiestrowe, m.in.: Deutsche Symphonie – Orchester Berlin czy Münchener Kammerorchester.

Obecność na najważniejszych festiwalach muzycznych, we wszystkich najsłynniejszych salach koncertowych, mnogość nagrań CD i produkcji telewizyjnych z udziałem zespołu, uczyniły z Windsbacher Knabenchor chór rozpoznawalny wszędzie na świecie, wysoko ceniony przez światową krytykę i uwielbiany przez publiczność.

Odznaczany najwyższymi laurami i odznaczeniami przyznawanymi na festiwalach muzycznych Europy, z równym powodzeniem koncertował poza granicami starego kontynentu: w USA, Japonii, na Tajwanie, w Singapurze, Kanadzie, Ameryce Południowej.

góra

The Jerusalem Baroque Orchestra założona przez Davida Shemera w 1989 r. – jest jedyną orkiestrą w Izraelu, która wykonuje muzykę barokową na instrumentach z epoki i w oparciu o historyczną praktykę wykonawczą. Zespół koncertuje regularnie w Izraelu uczestnicząc w czołowych festiwalach muzycznych, m.in.: “Musica Sacra” w Nazarecie, “Liturgica”, czy „Abu-Gosh Festival”. JBO koncertowała w Rosji, Finlandii, na Węgrzech, w Słowacji, w Czechach i w Austrii. Dokonała licznych nagrań dla izraelskiego radia i telewizji. Muzycy współpracują z najważniejszymi dyrygentami, solistami i interpretatorami muzyki baroku, takimi jak: James Bowman, Anthony Rooley, Michael Schneider, Andrew Parrott, Evelyn Tubb, Martin Root, Walter Reiter, Catherine Mackintosh i in.

Aktywność JBO koncentruje się także na poszukiwaniach w dziedzinie żydowskiej muzyki baroku i na badaniach nad interpretacją tego mało znanego nurtu epoki. Orkiestra wykonała wiele współczesnych prawykonań dzieł skomponowanych w XVII i w XVIII w. przez mało znanych kompozytorów pochodzenia żydowskiego. W 2000 r. Orkiestra wzięła udział we współczesnej premierze największego oratorium hebrajskiego Ester skomponowanego przez C.G. Lidartiego. Dzieło to wykonano w ramach „Israel Festival”, pod batutą znakomitego Avnera Itai.

góra

Patronat honorowy

Patronat

Koncert zyskał uznanie w oczach Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela I Niemiec, które patronują trasie muzycznej. Projekt wspierają rządy obu państw, a także Goethe Institut w Niemczech.

W Polsce patronat honorowy nad projektem objęli:

Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa

David Peleg – Ambasador Izraela w Polsce

Thomas Gläser – Konsul Generalny Niemiec w Krakowie

Program

Program

Windsbacher Knabenchor
Jerusalem Baroque Orchestra
31 maja 2007 godz. 20.00
Kościół św. Piotra i Pawła – Kraków, ul. Grodzka 54

Windsbacher Knabenchor
Kati Debretzeni – skrzypce
Ofer Frenkel – obój
Karl – Friedrich Beringer – dyrygent

*
J.S. Bach – Suita Orkiestrowa Nr 1 C-Dur, BWV 1066
*
J.S. Bach – Motet BWV 229, Komm, Jesu, komm
*
J.S. Bach – Motet BWV 228, Fürchte dich nicht
*
J.S. Bach – Koncert c-moll na obój i skrzypce, BWV 1060
* J.S. Bach – Motet BWV 227, Jesu meine Freunde

Jerusalem Baroque Orchestra
2 czerwca 2007 godz. 19.30
Kościół św. Marcina , ul. Grodzka 58

The Jerusalem Baroque Orchestra
Kati Debretzeni – skrzypce
Noam Schuss – skrzypce
Dawid Shemer – dyrygent

* J.S. Bach – Suita Orkiestrowa Nr 1 C-Dur, BWV 106
* A. Vivaldi – Concerto for two violins and strings in a minor
* Haim Vermont – Sinfonia
(Światowe prawykonanie)
* G.F. Händel – Concerto Grosso op. 3 no. 5 in c minor

Bilety

Bilety

Centrum Informacji Kulturalnej
ul. św. Jana 2,
tel. +48 12 421 77 87

Music Corner
Rynek Główny 13

Na godzinę przed koncertem przed kościołem

Ceny:

Koncert 31 maja
50 PLN (sektor A), 40 PLN (sektor B)

Koncert 2 czerwca
30 PLN

Sponsorzy

Sponsorzy

Dodaj komentarz