Ya’akov Hollaender – I live as a wild grass…


O koncercie

15 marca o godz. 19.00 w Synagodze Tempel przy ul. Miodowej 24 wraz z założonymi przez siebie chórami Zemer-Lach, Shiran i Sharonim z Ramat Hashron oraz Adam Le-Adam z Tel Avivivu wystąpi Yaakov Hollaender. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Pro Musica Mundi oraz Gminę Żydowską Wyznaniową w Krakowie jest hołdem złożonym jednemu z najbardziej znanych kompozytorów piosenki popularnej w Izraelu, a zarazem krakowianinowi z urodzenia.

Yaakov Hollaender urodził się w 1929 r. na ul. Miodowej na krakowskim Kazimierzu. Jest jednym z  najmłodszych ocalałych więźniów obozów w Płaszowie i Oświęcimiu. W wieku 13 lat wyemigrował do Izraela, gdzie dał się poznać jako świetny kompozytor, aranżer, twórca pieśni żydowskich oraz główny założyciel i dyrygent  chórów: Zemer-Lach z Herzeliya, Shiran z Ramat Hashron, Adam Le-Adam z Tel Avivivu, i in. Pierwsza pieśń Hollendera Yaldati Imri zdobyła główną nagrodę na żydowskim konkursie pieśni w 1964 r. w Jerozolimie, podobnie kolejne: Ahavtiha oraz Mi Yodea Kama, odpowiednio w 1969 i 1971 r.

Hollaender to żywa legenda współczesnej piosenki popularnej w Izraelu. Wychowuje się na niej już trzecie pokolenie Izraelczyków. O sukcesie piosenek stanowią proste, liryczne melodie oraz teksty odwołujące się do podstawowych uczuć i stanów: miłości, zakochania, tęsknoty. To język, jakiego potrzebowali mieszkańcy Izraela, aby móc zrekonstruować świat najprostszych, zwyczajnych wartości, zniszczonych traumą II wojny światowej. Krakowski koncert w synagodze Tempel jest swoistą próbą powrotu do krainy pięknego dzieciństwa na ulicy Miodowej, lekcji fortepianu u nauczyciela z Kazimierza z niezapomnianą frazą Tango Milonga w tle, ale także do bolesnych doświadczeń z dzieciństwa, z którymi 80-letni dziś muzyk zmierzy się po raz pierwszy od 1945 r. Podróż muzyczna w poszukiwaniu utraconego czasu jest rodzajem hołdu kilkudziesięciu chórzystów występujących w założonych przez Hollaendera zespołach.

Solistami będą Sobelman Bela, Emanuel Rozenberg, Levinzon Moshe, Judith Bartov, Sergio Bartov i in.

Wraz ze swoim mistrzem wezmą udział w Marszu Pamięci na krakowskim Kazimierzu oraz zaśpiewają koncert jego pieśni w Synagodze Tempel – tej samej, do której mały Hollaender miał zwyczaj udawać się z rodzicami na modlitwę. Koncert poprowadzi sam mistrz. W programie usłyszymy folkowe izraelskie piosenki śpiewane po hebrajsku, angielsku i po polsku.

David Sebba

 W sentymentalnej podróży będzie Hollaenderowi towarzyszyć także David Sebba – zdobywca I nagrody za śpiew i kompozycję w Rubin Academy of Music na Uniwersytecie w Tel Avivie. Komponuje muzykę teatralną, a także tworzy liczne aranżacje muzyczne.  Ma na swoim koncie liczne wystąpienia solowe z większością chórów w Izraelu. Uczestniczył w wielu spektaklach  Opery Izraelskiej jako piosenkarz, pianista i dyrygent.    
Brał udział w wielu festiwalach chóralnych i wokalnych w Europie. Wygrał stypendium Izraelsko-Amerkańskiej Fundacji Kulturalnej, fundacji „MOST”, Opery Izraelskiej i Izraelskiego Instytutu Wokalnego. Był członkiem zarządu “School for choral singers” (Szkoła dla Śpiewaków Chóralnych) i  szkoły „Alon”. Kilka razy uczestniczył jako trener (śpiewu) w „Ticino-Musica”- corocznym kursie w Szwajcarii. Wiele razy wyjeżdżał na koncerty za granicę jako pianista, dyrygent, śpiewak. W 2003 roku założył zespół „OddOpera”Obecnie jest dyrygentem w orkiestrze Symphonette Raanana. Służy swoją wiedzą i umiejętnościami trzem chórom, uczy w operze w Tel-Aviv Rubin Academy, uczestniczy w nagraniach dla radia i telewizji.

Program koncertu

Program koncertu:


Ya’akov Hollaender: I live as a wild grass…


Kompozycje i aranżacje: Ya’akov Hollaender
Aranżacje i fortepian: David Sebba


Sharonim, Adam Le-Adam, Zemer Lach
1.Yesh li ahava (I have got a simple love)
2. Bay mir bistu shein (For me you are beautiful), solo: Sobelman Bela
3. Ani chai ke-esew bar (I live as a  wild grass), solo: Emanuel Rozenberg
4. Le lo milim (Without words), solo: Emanuel Rozenberg
5. Leil Aviv (Spring night)
6. Matai Holchim ha-bachurim lishon (When the boys go to sleep), solo: Levinzon Moshe
7. Ezkor at ha-derech (Remember the way), solo: Nathan Keren
8. Tnu lanu yad ve-nelech (Give us hands), solo: Etke Dotan

Adam Le-Adam
1. Shir le erev chag (Song of holiday evening), solo: Judith Bartov
2. Asir Mispar 9 (Prisoner no. 9), solo: Sergio Bartov

Shiran
1. Sheat rachamim (Time of mercy)
2. Pamiętasz była jesień…
3. Adain kan (Still here), solo: Zehavit Marshansky
4. Golyat, solo: Moshe Rechavi
5. Nemal habait (Home hurber)
6. Raglaim (Feet)
7. Atour mizhech (Bouquet of flowers)
8. Salma ya sallama (Peace song)

Shiran, Adam Le-Adam, Zemer Lach, Sharonim
1.Tango Milonga, solo: Ya’acov Hollaender
2. Ana be Koach (Prayer  from the Bible)
3. Ahavtiha ( I loved her), solo: Yigal Rapaport
 

Data i miejsce

Data i miejsce koncertów 

15 marca 2008 r. – Synagoga Tempel, Kraków, ul. Miodowa 24, godz. 19.00.

Wstęp wolny!


Organizator:

Stowarzyszenie Artystyczne Pro Musica Mundi

ul. Krokusowa 1/13, 30-430 Kraków,

tel. +48 12 428 50 97, +48 693 438 660

fax.: +48 12 421 03 52

Mecenasi i patroni

Mecenasi i patroni medialni

Globe Trade Centre


Dodaj komentarz